{{title}}

{{message}}

بیایید مدتی مجمع نیاییم...

به نظرم میرسد که هر مجمعی باید یک آزمایش و یک تست در مورد خودش انجام دهد و آن اینکه "چند هفته مجمع را کاملاً کنار بگذارد و در هیچ برنامه ی آن شرکت نکند..."
حتماً میپرسید که چه شود؟؟
هر مجمعی باید بداند که برای چه مجمع می آید. "چون بقیه می آیند" ، "چون حال میده" (درهاله ای از ابهام که دقیقاً ندونم چی ش حال میده؟!) ، "رودربایستی با سرگروه" و ...، دلایلی هستند که به زودی رنگ می بازند و پس از مدتی "شما می مانید و مجمع!"، و در آن موقع جدی تر به فکر فرو میروید که من برای چه در این مدت مجمع می آمدم؟ ، و برای چه در آینده هم باید این حضور را ادامه دهم؟ ، و برای چه از وقت درسم یا خانواده ام یا استراحتم یا گیم نت م یا فوتبال م یا حتی حضور در یک مرکز فرهنگی دیگه ام یا ... ام بزنم و مجمع بیایم؟! و در آن موقع سخت به دنیال جواب می گردید و احتمالاً یکی از این سه حالت رخ میدهد:
- یا به جوابی قانع کننده می رسید و از آن به بعد سفت و محکم تر و دانسته تر و فعالانه تر در مجمع حاضر می شوید و خودتان را قسمتی از آن میدانید.
- یا به این نتیجه می رسید که در این مدت گذشته هم وقتم را تلف کردم و از آن به بعد خیلی محترمانه دیگر حاضر نمی شوید وقتتان را در این جمع تلف کنید.
- یا به نتایج خاصی نمی رسید ولی در عین حال شجاعت تصمیم گیری را ندارید و به صورت نوسانی و یکی درمیان در مجمع حاضر می شوید و همچنان تردید و شک را باخود در ادامه ی مسیر حمل خواهید کرد!

البته حالت دیگری هم همیشه در برخورد با مجمع وجود داشته و آن، اینکه به صورت گزینشی با مجمع برخورد میکنیم. مثلاً فقط تفریح ها و فوتبال ها را می آییم، یا مثلاً فقط جلسات سخنرانی و جلسات گروهی را می آییم. این شیوه هم ممکن و قابل تأمل است و البته نقص های جدی ای دارد که فعلاً مجال پرداختن به آن نیست

من به نظرم می رسد که هر مجمعی، پیش از آنکه جبر زمانه، او را به سمت یافتن پاسخ برای چرایی حضورش در مجمع بکشاند، باید خودش فعالانه وارد این عرصه شود چرا که در غیر اینصورت معمولاً به جواب های صحیحی نمیرسیم . پیشنهاد مشخص م این است که این فرد مدتی مجمع نیاید و در این مدت با خودش فکر کند که دقیقاً چه چیزی از او کم شده و بودن یا نبودنش در مجمع برای خودش،و همچنین برای مجمع فرقی می کند یا خیر؟!
معمولاً در شلوغی برنامه ها و حضورها، این فرصت دست نمی دهد که به دلایل عقلانی و صحیح برسیم و تحت تأثیر حال های خوب و بد قرار می گیریم و به نتایج ضعیفی می رسیم. در این فرصت ، خوب است که مروری بر گذشته بلند یا کوتاه حضورمان در مجمع بکنیم و ببینیم چه چیزهایی به ما اضافه شده و بفهمیم که از مجمع چه میخواهیم و آیا مجمع این خواسته ی ما را در خود دارد یا نه؟!
لذا ست که پیشنهاد میکنم: بیایید مدتی مجمع نیاییم...
فکر نمیکنم این کار تغییری به وجود بیاره بهتره راه حل دیگه ای پیدا کنیم
من خودم به شخصه برای رفاقت های مجمع میام چون محیطی صمیمی داره
به علاوه نا خوداگاه رشد معنوی زیادی در من به وجود میاره
جانم فدای رهبر

فکر نمیکنم این کار تغییری به وجود بیاره بهتره راه حل دیگه ای پیدا کنیم
من خودم به شخصه برای رفاقت های مجمع میام چون محیطی صمیمی داره
به علاوه نا خوداگاه رشد معنوی زیادی در من به وجود میاره

چرا ناخودآگاه؟؟!
اللّهم عجّل لولیک الفرج
سلام بر همه مجمعیان عزیز
سلام بر محمد جواد

گفتی باید فعالانه وارد این بحث شد. اما یک سوال؟ آیا عدم حضور در برنامه های مجمع برای یک مدت کوتاه خود یک برحورد منفعالانه نیست؟ آیا عدم حضور باعث نمی‌شود که ما دلایل حضور را در مجمع نیابیم؟ به طور مثال: یک دانش‌آموز اولی یا دومی که اطلاعات زیادی از حتی برنامه های مجمع نداره چه برسد به اطلاعات خوبی از مزایای حضور در مجمع چگونه با نیامدنش می‌تواند جواب چرا مجمع می‌آیم را پیدا کند؟

به نظر می‌رسد این موضوع به همین سادگی هم نیست. شاید پیشنهاد محمد جواد را برای سالهای اول دانشگاه مناسب بدانم. اما برای دانش‌آموزان نه. به نظر من مجمع و سرگروه باید فضای فعالیت اجرایی را در مجمع ایجاد کنند. دید روشنی به بچه ها بدهند و در نهایت با یک مشارکت فعال شخص تصمیم بگیرد که آیا مجمع برایش دارد یا خیر؟

نمیدانم فضای انتخابات امسال چگونه بود. حتی با خواندن گزاش دانیال هم خیلی نفهمیدم. اما ما باید فضایی داشته باشیم که حتی دانش‌آموز به خودش اجازه دهد نقد جدی به شورای مرکزی و ... بکند. اصلا ما باید از بچه ها بخواهیم که در مورد محاسن و معایب مجمع فکر کنند. فکر انتقادی. آنگاه شخص می‌تواند تشخیص دهد که آیا مجمع و یا هر کجای دیگر برایش دارد یا خیر. اما کسی که تفکر انتقادی ندارد یا حتی بلد نیست فکر کند با مجمع نیامدنش موضوعی حل نمیشود. احتمالا میفهمد مجمع را برای فوتبال میامده و خوب حال میتواند به یک اکیپ دیگر برود گیم نت. اصلا چه فرقی میکند؟

اما برای یک دانش‌آموز سال چهارمی یا دانشجوی سال اول دومی این پیشنهاد را می‌پسندم.

ببخشید تطویل کلام دادم.
چند وقت بود جایی حرف مجمع نزده بودم جمع شده بود!!!

علی یارتان باد

(قدر مجمع را زمانی می‌دانید که مجبور شوید فقط از مجمع چند خط در اینترنت بخوانید.)
تمامی زمان ها هست +4.5. زمان الان هست 4:16 ب.ظ.