{{title}}

{{message}}

پای درس فلسفه

تا حالا چیزی در مورد لزوم اجرای قوانین و اخلاقیات شنیدید؟
چرا ما باید یک قانون و یا یک حسن و قبح های اخلاقی را رعایت کنیم؟
می خواهم دروغ بگویم به کسی مربوطه؟
چرا خدا گفته فلان کارها را بکنید فلان کارها را نکنید؟
فلانی می گه اتفاقا خودارضایی و تریاک و.. خیلی هم خوبه اینا همش تلقینه؟
تو کتاب دینیمون نوشته که فطرت انسان از کارهای پلید بدش می یاد و به سمت نیکی ها تمایل داره ولی من فکر می کنم اینا را خودمون به خودمون تلقین می کنیم یعنی چون از اول همه جا بهمون گفتن دروغ بده تو ناخودآگاهمون درغ بد شده! مثلا اگه تو یه خانواده و جامعه بودیم که همه از راه دزدی پول در می یاوردن احتمالا دزدی برامون کار بدی محسوب نمی شد!!!
تازه این که فقط حرف من نیست خیلی از متفکرا قبل من هم همینا می گن!
خیلی وقتها در کشورهای غربی و آمریکای جنایت کار مردم خیلی بیشتر از ما بچه مسلمونا به قوانین و اخلاق پایبندند ؟ حالا هی بگید ما خوبیم و اونا بد!
به نظرتون ما بعضی از شوخی هامون و بازیهامون که توش اصول اخلاقی را رعایت نمی کنیم برامون مشکل زا نیست ؟ دروغ تو بازی فرقش با دروغ جدی چیه؟ ( مثل مافیا و بولوف و ... )
و هزار تا سوال تو این باغها باید برای هر مسلمانی مثل من و شما پیش بیاد البته اگه بازی و اینترنت و تلوزیون و کامپیوتر و درس و... بذاره که یه کمی هم به این چیزهای بی اهمیت فکر کنیم !
روی این سوالات فکر کنید و ببینید می تونید جواب بدید!
منم سعی می کنم بعد از اینکه یه مقداری روش فکر شد یه جوابی بدم!
سبز سبزم ریشه دارم/من درختی استوارم/سبز سبزم ریشه دارم/در زمستان هم بهارم/شور و عشق و شادیم را از خدایم هدیه دارم/هرچه هستم هرچه باشم/ چشمه ام پاکم زلالم
خداوکیلی بحث به این مهمی سوال کردم یکی هم به خودش زحمت نداده جواب بده !
لایک به چه دردمون می خوره!
یه سری می گند: اینترنت کلی کمک کرده، که ما بیشتر حتی با معارف دین آشنا بشیم، راحت مطالب در مورد احادیث و قرآن را سرچ می کنیم!
می دونید بدبختیه و خاک به سری که ما از رسانه می کشیم چیه؟
اینه که میاد بحث به این مهمی که درباره حقایق عالمه را می ذاره کنار و هم سطح یه بحث ... در مورد کل کل فوتبال!
و بدبختی از اون بیشتر اینه که اون بحث فوتبال داغه و هر لحظه توش نظر می دند، ولی اینجا چند تا از روی حس وظیفه همونطور که بقیه مطالبا لایک می کنند، این مطلب را هم چون به ظاهر ارزشیه لایک می کنند!
اینها طنزهای تلخ روزگار ماست !
فتامل!
سبز سبزم ریشه دارم/من درختی استوارم/سبز سبزم ریشه دارم/در زمستان هم بهارم/شور و عشق و شادیم را از خدایم هدیه دارم/هرچه هستم هرچه باشم/ چشمه ام پاکم زلالم
میشه دقیقا یه بار دیگه سوالا رو به صورت لیست وار بنویسین؟!(فقط سوال،نه توضیح!)
اللّهم عجّل لولیک الفرج
سلام صابرجون
خودت جواب خودتو دادی. جنس اینجا از جنسی نیست که بشه توش صحبت مهم کرد. به بیان دیگه، بحث مهمی که اینجا مطرح بشه و پا بگیره، دیگه مهم نیست و در عمل مبتذل شده. و به بیان دیگه، روح حاکم بر این ابزار، سنگینی خیلی از مطالب رو بر نمی تابه و در نتیجه وزن مطالب رو کم می کنه و بعد منتقلشون می کنه. و از اونجایی که کلا این ابزار، عضله ای برای حمل این جور مطالب نداره، کلا جنس مطلب رو عوض و منطبق بر عضلات خودش می کنه. یعنی تو هیچ وقت نمی تونی اینجا یه سری مطالب یا مفاهیم را لا اقل به طور متعارف ارائه بدی.
سلام.
اینایی که میگن گناه لذت داره راس میگن هیچم تلقین نیست! یه مثال میزنم:
اینی که الان شوما به یه بی حجاب نگاه کنی و حال کونی تلقینه؟!!!
ولی یه بحثی که در مورد هر کاری پیش میاد تدریجی شدنه! یعنی شوما بعد از یه مدت دیگه برات عادی میشه و کیف خاصی بهت نمیده گناه. همچنین گناه علاوه بر عقوبت اخروی عقوبت دنیوی هم داره! که هیچ ربطی به دین نداره تقریبا و برمیگرده به مسائل پزشکی. مثلا شوما اگه تریاک بکشی مثلا فلان میشی یا اگه عرق بخوری بیسار میشی!
حالا در مورد عواقب گناههایی که در اول خیلی لذت بخش جلوه میکنن یه مثال که بیشتر شبیه خاطره س براتون میگم:
یه بنده خدایی میگفت تو این خونواده هایی که یکی از والدین معتادن خیلی کمتر دیده میشه که فرزندشون معتاد بشه تا اون خونواده هایی که معتادی توشون نیست. حالا چرا؟ به خاطر همون عواقبشه! به خاطر اینکه اون بچه عمق زجر و درد والدینشو دیده. به خاطر اینکه اون بچه دیده که تو چه لجنی افتاده شخص معتاد و معتاد نشدن تقریبا براش ارزش میشه!
خب برگردیم به بحث:
داشتم میگفتم که تدریجی میشه و کم کم تکراری میشه. اصی اینکه خدا گفته این کارا نکون به خاطر خودمون بوده س! اگه نه خدا براش فرقی نداره بهشت پر باشه یا خالی! خدا به خاطر این گفته که مثلا خوردن چیز نجس از این جهت که برا بدنمون ضرر داره تو این دنیا برامون عقوبت داره و از نظر اینکه از خدا نافرمانی کرده یم تو اون دنیا برامون عقوبت داره.
حالا این وسط یه سری کار هست که تدریجی نیمیشه به خاطر اینکه پایانی نداره و اون کار خیر و ثواب و غرق شدن در دریای عبودیت الهیه و از اونجایی که خدا نا محدوده انسان هیچ وقت به مقام رضاء نمیرسه و همیشه میتونه ادامه بده.
در مورد دروغ هایی که توی بازی ها گفته میشه به نظرم نمیتونه تاثیر خاصی داشته باشه چرا که انسان در ذهن خودش این توانایی رو داره که یه بستری باز کنه و یه سری از محدودیت ها رو تنها توی همین بستر برداره.
در مورد اینکه خیلی از کشورها به قوانین مقیدترند تا ما به نظرم اینطور تعبیر میشود که انسانهایی که فطرت پاک دارند از آنجایی که خدا را نمیدانند و اسلام واینها را پس از معقول ترین و انسانی ترین فرهنگ و قوانین جامعه پیروی میکنند. در واقع خدای آنها همان قوانین اخلاقی کشور است که خود را ملزم به رعایت آن میکنند. این مورد را شاید بتونم به وجدان نسبت بدم و فطرت خداآشنا!
خسته شدم!
یه صلوات بفرستین!
شهید گمنام
در جواب آقای انواری فقط یه جمله از شهید آوینی بگم: دوربین چشم شیطان بود و من چشم شیطان را شناختم و آن را مسخر خودم کردم!
آوینی خیلی از من و شما ضد رسانه ای تره ولی ایده اش اینه که میشه تو همین ابزار ضعیف با عضلات گرفته کار کرد و حتی بالاتر معتقده باید رفت به سمتی که تو این دور و زمون تو این میدان کار کرد آوینی با تمام گرایشات هایدگری و فردیدی باز هم رفته فیلم ساز شده!
اگه قرار مجمعی ها هم ادامه خط فیس بوک باشه می خواهم نباشه ما باید عضلات این رسانه در هم بشکنیم و براش عضله جدید درست کنیم اگه ما این کار را نکنیم مطمئن باشید خیلی زود رسانه و زندگی مدرن عضلات ما را می شکنه و عضلات خودشا جایگزین می کنه کما اینکه کرده شاکله جمعی مثل دوستان مذهبیه دور و برم موید حرفهامه!
بچه ها یادمون نره اینا حرفهایی سر دل خوشی نیست : انتم الاعلون ان کنتم مومنین !
البته در ادامه آیه می گه اونها زحمت کشیدن و شکستاشون درس گرفتند شما هم برید تلاشتونا بکید!
بعد هم می گه خوش خیالها فکر کردی خدا با 2تا کلمه شهادتین و 4 حکم عملی اسلام دست از سرتون بر می داره؟
اینقدر بالا و پایینتون می کنه تا خودیا از نا خودیا و بی خودیا جدا بشن!
و اگر مؤمنيد، سستى مكنيد و غمگين مشويد، كه شما برتريد.
گر به شما آسيبى رسيده، آن قوم را نيز آسيبى نظير آن رسيد و ما اين روزها [ى شكست و پيروزى‏] را ميان مردم به نوبت مى‏گردانيم [تا آنان پند گيرند] و خداوند كسانى را كه [واقعاً] ايمان آورده‏اند معلوم بدارد، و از ميان شما گواهانى بگيرد، و خداوند ستمكاران را دوست نمى‏دارد.
و تا خدا كسانى را كه ايمان آورده‏اند خالص گرداند و كافران را [به تدريج‏] نابود سازد.
آيا می ، پنداريد که به بهشت خواهيد رفت و حال آنکه هنوز برای خدا معلوم نشده است که از ميان شما چه کسانی جهاد می کنند و چه کسانی پايداری می ورزند ?
آقای اعتصامی سوال من اینه مثلا : همیشه دروغ گفتن لذت داره؟ نه هر انسانی جاهایی هست که دروغ گفتن براش زجر آوره! ولی دروغ همواره ( غیر از مصلحت بالاتر) کار بدیه!
آقای اعتصامی از لحاظ پزشکی هیچ دکتری 30روز روزه وسط تابستان را برای بدن توصیه نمی کنه!
بحث یه کم عمیق تره چرا عقوبت اخروی داره؟
آقای پویان فر سوالات بالا عبارت الاخرای همدیگه است !
تو یه سوال : چه فرقی هست بین پیروی ما از احکام و قوانین و اخلاقیات با یک فرد کافر یا اروپایی؟
شاید اون حتی خیلی بهتر پایبند باشه!
"برای این که این بحث انسجامش از دست نره، دیگه این جا ادامه نمی دم. معذرت خواهی هم می کنم"

صابرجون، بنده هم کم و بیش با آوینی و نوع نگاهش آشنا ام و کاملا هم قبولش دارم. همون طور که می دونم تو با "نیل پستمن" و "طباطبائی" آشنائی. اما اصلا بحثم بحث دیگه ای بود و ظاهرا متوجه منظور من نشدی. بنده معتقدم نوع خاصی از بحث ها رو نمیشه اینجا مطرح کرد. ظرف خودش رو می خواد و اینجا ظرفش نیست و باعث تغییر ماهوی مطلب میشه. اما بر منکرش لعنت که باید این فضا رو بشناسیم و متناسب باش عمل و فعالیت کنیم و آتش موجود رو پیاده کنیم. همون طور که آوینی کرد.
تمامی زمان ها هست +4.5. زمان الان هست 4:43 ب.ظ.