{{title}}

{{message}}

مجمع عمومی.انتخابات.اساسنامه. ...

سلام
برای این که بتونیم بهتر پیش بریم اینجا ادامه کار رو دنبال می کنیم.
بنده اینجا هم فایل اساسنامه رو پیوست کردم تا دوستان بتونن استفاده کنن. به علاوه، آخرین سوال و جواب رو یه بار هم اینجا می ذارم.

سوال:جمع تشکیلات سیاسی هست یا نیست؟
جواب:در مورد سیاسی یا غیر سیاسی بودن مجمع همون طور که بند 4 از ماده 3 اساسنامه تصریح کرده، مجمع یک تشکیلات "غیر سیاسی" است. یعنی هیچ کدوم از فعالیت ها و برنامه ها و ... های مجمع هدف سیاسی ندارند و در راستای اهداف سیاسی جناح های مختلف گام بر نمی دارن. اما نکته ای که شاید باعث بوجود اومدن ابهام برای بعضی از دوستان شده باشه اینه: مجمع و سبک زندگی اون ناخودآگاه به افراد در همه زمینه ها یه دید و نگاه خاص میده.(که اعتقاد داریم و سعی می کنیم تا حد خوبی نزدیک به نگاه دینی است و باشد) سیاست هم از این قضیه مستثنا نیست. البته نمی خوام بگم که همه مجمعی ها تو زمینه سیاست و زمینه های مختلف دیگه نظراتشون مثل همه. (نمونه این مدعا هم بسیاره. نزدیک ترین نمونه اش همین انتخابات اخیر که میشه گفت تقریبا همه نامزد ها تو مجمع طرفدارانی داشتند.) بلکه به دلیل حضور تو مجمع، مبانی نظریشون تو اکثر مسائل نزدیک به هم و حول مبانی دینی است و در مقام تشخیص، افراد تشخیص ها و به طبع نظرات مختلف خواهند داشت.
پیوست ها
New WinRAR ZIP archive.zip (105.98 kb, 61 بازدید)
سلام
تشکر از دوستان که بحث رو خیلی جدی دنبال می کنند. فقط یه خواهش دارم اونم این که برای جلوگیری از پراکنده شدن صحبت ها، لطف کنید از این بعد اینجا بحث رو ادامه بدین. ممنون
اما، دو تا سوال مطرح شده بود که بنده در حد بضاعت سعی میکنم جواب بدم. یکی سوال آقا معین که گفته بودن:"شرکت در راهپیمایی 22 بهمن یه حرکت سیاسی نبود؟!" و دیگری سوال آقای مدنی:"1)مجمع معتقد به دین مبین اسلام و مذهب شیعه ي اثنی عشري و در عصر غیبت معتقد به
ولایت فقیه می باشد.
2)مجمع یک تشکیلات فرهنگی و غیر سیاسی و غیر تجاري می باشد.
3)سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ماست
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟"

اما جواب: پاسخ این دو سوال در واقع یکی است و اون برمی گرده به تعریف شما از کار سیاسی. به نظر می رسه سوال این دو بزرگوار به خاطر گستردگی که این لغت (سیاست) در مفهوم داره بوجود اومده. گاهی واژۀ سیاست تعبیری است بر مفهوم:"سعی، فعالیت و کار با هدف دست یابی به قدرت تشکیلاتی توی تشکیلات کشوری" مثلا تلاش برای این که رئیس جمهور شیم یا نماینده مجلس یا عضور شورای شهر یا... . اما بعضی اوقات واژۀ سیاست به وجهی غیر از مفهوم بیان شده نظر داره. مثلا حوزه روابط حکومت اسلامی با دیگران کشورها و حکومت ها. یا مثلا بحث ولایت فقیه و مقام معنوی اش در حکومت اسلامی یا ... . در این باب، سخن آیت الله مدرس که می گوید سیاست ما عین دیانت ماست کاملا پذیرفته و مقبول است.
در پست بعدی، بخشی از سخنان رهبر رو در این مورد میارم که ان شا الله مطلب به خوبی جا بیافته.
آخرین بروز رسانی در 31 تیر, 1392 از علی انواری.
سلام
"...متاسفانه خیلی از کسانی که می توانند کار فرهنگی بکنند، به کار اجرایی و یا سیاسی مشغول اند، یا حتی اگر با نام فرهنگی هم حضور دارند، باطن کار، کار سیاسی است. یک وقت در یکی،دو سال قبل، یکی از این مجموعه هایی که در کشور با نیّات خوبی تشکیل شد برای کاری پیش من آمدند. در آن وقت به آنها گفتم که به شما توصیه می کنم به کار سیاسی نپردازید. کار سیاسی الآن این همه متصدی و مباشر -وارد یا ناوارد- دارد و الحمدلله چون کار آسانی است همه هم وارد می شوند و بعد از یکی دو روز و چند صباحی سیاسی می شوند! به آنها گفتم که این {کار سیاسی} خیلی طرفدار و مشتری و مرتکب دارد؛ شما بروید در آن حیطه ای که دارید به کار فرهنگی بپردازید. معنای این توصیه این نیست که در رشد سیاسی ذهن مردم تلاش نکنید. خیر، این هم وظیفه همه است. این هم خودش یک کار فرهنگی استکه انسان تلاش کند مردم رشد سیاسی و قدرت تحلیل و بینش درست پیدا کنند. حالا وقتی کسی بینش سیاسی پیدا کرد، درست و نادرستش را خودش بعدا پیدا خواهد کرد..."
کتاب دغدغه های فرهنگی، صفحه 21

سلام
"...متاسفانه خیلی از کسانی که می توانند کار فرهنگی بکنند، به کار اجرایی و یا سیاسی مشغول اند، یا حتی اگر با نام فرهنگی هم حضور دارند، باطن کار، کار سیاسی است. یک وقت در یکی،دو سال قبل، یکی از این مجموعه هایی که در کشور با نیّات خوبی تشکیل شد برای کاری پیش من آمدند. در آن وقت به آنها گفتم که به شما توصیه می کنم به کار سیاسی نپردازید. کار سیاسی الآن این همه متصدی و مباشر -وارد یا ناوارد- دارد و الحمدلله چون کار آسانی است همه هم وارد می شوند و بعد از یکی دو روز و چند صباحی سیاسی می شوند! به آنها گفتم که این {کار سیاسی} خیلی طرفدار و مشتری و مرتکب دارد؛ شما بروید در آن حیطه ای که دارید به کار فرهنگی بپردازید. معنای این توصیه این نیست که در رشد سیاسی ذهن مردم تلاش نکنید. خیر، این هم وظیفه همه است. این هم خودش یک کار فرهنگی استکه انسان تلاش کند مردم رشد سیاسی و قدرت تحلیل و بینش درست پیدا کنند. حالا وقتی کسی بینش سیاسی پیدا کرد، درست و نادرستش را خودش بعدا پیدا خواهد کرد..."
کتاب دغدغه های فرهنگی، صفحه 21

،پس تهش مجمع سیاسیه دیگه!
تمامی زمان ها هست +4.5. زمان الان هست 4:20 ب.ظ.